Akce a přednášky PPC Návody PPC Novinky PPC reklama
3-1-710x300-copy-710x300 copy
17.1.2015 2

5 kroků ke zvýšení výkonu PPC kampaní

MonkeyData

Sepsal jsem shrnutí mé přednášky na 1. srazu Markeťáků na Vysočině.

Jak už název napovídá, zaměřil jsem se na optimalizaci PPC reklam. Prezentaci jsem postavil na mých postupech a vybral 5 nejdůležitějších kroků.

Před samotnou optimalizací je důležité si odpovědět na 2 základní otázky, bez kterých nemá optimalizace žádný smysl a nikam vás neposune:

Jaká je maximální cena za konverzi?

Pokud máte jedno-produktový eshop, nebo nabízíte služby, tak bude vaše maximální hranice ceny za konverzi (PNO a nebo CPA) jednotná. Ale pokud máte rozdílnou tuto hranici pro každou kategorii (kampaň), tak si doporučuji tyto data vložit do adwords pomoci štítků (sklik bohužel štítky nemá). Je to jeden z důležitých údajů při optimalizaci a vyhodnocování výkonnosti.

Jaký je váš konverzní poměr?

Ani mě moc nezajímá konverzní poměr celého eshopu, ale primárně pro PPC reklamu (někdy se může lišit dokonce Sklik od AdWords). Opět se může stát, že bude pro každou kampaň (sortiment) jiný a proto doporučuji znovu vše poznačit.

1. CPC

Jakmile jsme si odpověděli na tyto 2 otázky, tak se nyní podívám na cenu za proklik (CPC) u jednotlivých kampaní (sestav). Máme všechny potřebné data k tomu, abychom si mohli spočítat které kampaně (sestavy) mají potenciál zisku, a které budou nejspíše problémové.

Díky těmto informacím můžeme určit, kdy je dobré být v TOP pozicích a kdy naopak maximální CPC ubrat, aby jsme neprodělali i boty. Jelikož konverzní poměr a PNO (cenu za konverzi) moc nezměníme, tak jediné co nám zbývá je pracovat s CPC.

Pokud jste na horších pozicích než TOP a sestava je zisková, tak není nic lepšího, než zkusit co to udělá v TOP pozicích (zvýšení CPC).

Naopak, pokud vaše sestava zisková není a jste v TOP pozicích, tak doporučuji nedělat unáhlené závěry a podívat se hlouběji, jak se vývoj PNO vyvíjí. Není momentálně výkyv v sezónnosti?

2 – 3. Vylučujte… a tvořte

Myslím tím slova a sestavy. Podívejte se na vyhledávací dotazy jednotlivých reklamních sestav. Pokud najdete slovo, které nesouvisí s cíleným slovem v reklamní sestavě, tak jej vylučte. Pokud pro něj ale máte cílovou stránku, tak hned vzápětí pro toto slovo vytvořte novou sestavu. Zlepšíte tak CTR (míru prokliků) původní sestavě a zajistíte vyšší relevanci na dotaz nový.

V ideálním případě by se měli reklamy zobrazovat “pouze” na cílená klíčové slova a vše ostatní by mělo být v nových sestavách. Takto podchytíte všechny varianty a longtaily a zajistíte jim vysokou relevanci. Lepší CTR = lepší pozice za nižší ceny.

4. Inzeráty

Jedna z dalších složek, které ovlivňují CTR jsou reklamní inzeráty. V PPC je možné vytvářet více inzerátů. Pokud tuto možnost nevyužíváte, tak se nejspíše okrádáte o peníze. Protože vždy jde inzerát vylepšit. To co si myslíte že je ten nejlepší inzerát, tak ve skutečnosti může být propadák. A proto nedejte jen na své ego, ale vše si otestujte. Mějte na paměti, že každé % jsou pro vás ušetřené peníze.

Pokud ale máte klíčové slovo, které má měsíčně např. 100 zobrazení, tak není potřeba testovat najednou 3 a více inzerátů. Počkejte si na více dat a až poté suďte. (např. od 500 zobrazení jednoho inzerátu).

5. Rozšíření reklam

Sklik momentálně nabízí pouze 1, respektive 2 rozšíření a to propojení s firmy.cz a následné zobrazování u reklam adresu. Druhá možnost jsou sitelinky (odkazy na podstránky). S AdWords je větší sranda, zde máte více možností. Každopádně je důležité, že každé rozšíření, každý detail může způsobit, že váš inzerát bude na rozdíl od konkurence vynikat a tím můžete získat vyšší CTR.

Pokud přidáváte sitelinky, tak si dejte tu práci a opět testujte, ostatně tak jako celé PPC. Pokud netestujete, tak je dost možné, že se okrádáte o peníze. V některých případech není moc co vymýšlet, ale pokud máte eshop s produkty, tak možností je několik:

  • cenové kategorie (do 2000 Kč, do 5000 Kč)
  • podkategorie
  • slevy, akce
  • nejprodávanější produkty
  • vaše výhody
    apod.

Možností je celá řada a vám se bude zobrazovat pouze 4 – 8 podstránek, tak jak víte která varianta je nejlepší?

Zkuste se podívat na své kampaně a sestavy více v kontextu a sledujte jejich trendy. K tomu přidejte testování. Pokud budete mít delší dobu kampaň a nebo sestavu dlouhodobě ve ztrátě a nebudete mít co radikálně zlepšit, tak tuto kampaň raději odsuňte někam do pozadí a zaměřte se na to co je ziskové a pracujte na zvýšení zisku.

5 kroků ke zvýšení PPC kampaní – 1.sraz Markeťáci na vysočině from Jakub Herrmann

Líbil se vám článek?

Komentáře

David Řezáč - 9.6.2015, 9:12

Ani tento článek nesmí v seznamu českých článků o PPC chybět 🙂 S dovolením sdílím dále:
http://www.affilo.cz/clanek/zobrazit/21/

ppczachrance - 9.6.2015, 9:17

Díky 🙂 Připravuji další návody, budu se snažit dokončit co nejdříve.

Přidat komentář

* Povinné údaje jsou označeny. Váš e-mail nebude zveřejněn.