Akce a přednášky PPC Návody PPC Novinky PPC reklama
1
16.8.2014 0

Přednáška z 22. IMsrazu – 5 nejčastějších chyb v PPC

Když mě oslovil Jakub Čižmář, abych něco pověděl o PPC reklamě na 22. IMsrazu v Ostravě, poprosil mě, abych si připravil praktickou přednášku. Původně jsem chtěl prakticky ukázat jak vytvořit reklamu v AdWords, ale nakonec jsem se rozhodl se zaměřit na nejčastější chyby ve vyhledávací síti se kterými se setkávám.

1. Chyba – Struktura

Nejčastější chyba v PPC se kterou se setkávám je struktura kampaní. Jak v AdWords, tak v Skliku je možnost vytvořit několik kampaní a v nich několik reklamních sestav, ale přesto se ke mě dostanou účty, kde je jedna kampaň a v ní jedna reklamní sestava (někdy dokonce dvě 🙂 ). A v této reklamní sestavě jsou všechna klíčové slova pohromadě.

struktura ppc reklam

Proč je to špatně?

Jaký inzerát chcete vytvořit pro několik odlišných klíčových slov (ano jde to, ale jak se říká, dře to!)?

Jaká bude cílová stránka? Homepage? Super, ale upřímně, hledali by jste na webu a nebo se vrátili na Google a našli relevantní odkaz?

Poslední věcí je optimalizace. Co když bude jedno klíčové slovo mít vysokou míru konverze a druhé naopak velmi nízkou? Jak podpoříte to s vysokou mírou konverze? Proč mu nepřidat na denním rozpočtu a naopak u málo konverzního slova neubrat?

Rada nad zlato (1 reklamní sestava = 1 klíčové slovo (kořen))

2.  Chyba – Nastavení kampaní

Další chybou, kterou často vídám v účtech, je nastavení cílení kampaně jak na reklamní síť, tak zároveň na vyhledávací síť.

No a co. Alespoň pokryjeme více návštěvníků ne?

Ano, ale ještě než to uděláme, tak bychom si měli uvědomit, že čím horší CTR (míra prokliků), tím horší pozice a vyšší ceny za proklik. CTR je u reklamní sítě mnohonásobně nižší, než u vyhledávací. Tudíž ve chvíli, kdy nastavíte kampaň s cílením na obě sítě, tak si zbytečně snižujete CTR a to má za následek zbytečně vysoké náklady za prokliky.

Dalším nešvarem je cílení reklam. Týká se to výhradně lokálních byznysů. Pokud máte restauraci v Ostravě, tak opravdu není nutné cílit reklamy na pražáky. Možná si vaše stránky prohlídnou, ale věřte tomu, že za vámi nepřijedou (Jsou i vyjímky, ale upřímně, tady jde o vaše peníze).

Pane Herrmanne kolik peněz bude potřeba na kredity a kolik bude stát proklik (ideálně jedna konverze)?

Moment zamyslím se… „milión“

A teď vážně. Existují nástroje pro získání dat o klíčových slovech (Návrhy kl. slov Sklik a AdWords). Při návrhu kampaně je dobré získat odhady také cen za proklik a podle toho si můžete propočítat, kolik prokliků s rozpočtem získáte (cena za proklik je 2 Kč + váš rozpočet je 100 Kč / den = 50 prokliků). Druhou mincí je ale fakt, že se peníze nikde zadarmo nerozdávají a proto taky záleží na vás, kolik jste ochotni do PPC reklamy investovat. V našem případě 50 prokliků denně vás bude měsíčně stát cca 3 000 kč.

3.  Chyba – Klíčové slova

Proč zrovna 3 shody klíčových slov (v Adwords dokonce 4)? To se vám pokusím vysvětlit v samostatném článku.

Pozor na volnou shodu klíčových slov u AdWords, vždy používejte raději modifikátor volné shody.

volna shoda klicovych slov

O návrhu klíčových slov jsem již psal výše a proto jen dodám. Ano opravdu je potřeba s ním pracovat a cílit reklamy na slova podle hledanosti. Zároveň je potřeba jej využít také pro zjištění slov, na které nechceme naše reklamy zobrazovat a tyto slova přidat do vylučujících. Jinak vám hrozí, že budou reklamy vesele ujídat peníze na slova, které nemají s vaším byznysem nic společného.

Poslední můj tip u klíčových slov, je cílení na konkurenci. Zde jen dodám, že klíčové slova použít můžete v podstatě libovolné, ale do reklamních textů názvy značek (na které nemáte práva) 100% nedávejte.

4.  Chyba – Inzeráty

Tvorba inzerátů je téma na samostatný článek. Proto jen shrnu chyby inzerátů v bodech.

  • Ideální stav je, když máte v inzerátu minimálně jednou klíčové slovo reklamní sestavy.
  • Nebojte, řekněte v čem jste lepší než ostatní.
  • Kupte! Registrujte se! Udělejte jeden dřep! – Vyzvěte je k akci.
  • Cílíte na samostatný produkt? Vyzkoušejte vložit do inzerátu cenu.
  • Využijte místo ve viditelné url adrese
  • Nekopírujte! Odlidště se!
  • Pohádky jsou fajn, ale vy potřebujete aby se k vám proklikli a objednali.

rozsireni ppc reklam

A co je na těch inzerátech tak zábavné? No přeci, že inzerát musíte sepsat do 95 znaků 🙂

Jak by měl vypadat nejlepší inzerát? To vám bohužel nedovedu říct a proto nám AdWords i Sklik dali možnost vytvořit několik reklamních inzerátů v jedné sestavě a ty testovat.

5.  Chyba – rozšíření reklam

Detaily někdy rozhodují, a proto může být velkou výhodou kvalitní nastavení rozšíření reklam. Ty můžeme přidávat v podobě recenzí, g+, podstránek (sitelinks), telefonního čísla, apod.

V PPC reklamě je krásné to, že můžete vše testovat, a proto vám doporučuji nejen přidat rozšíření, ale také s ním pracovat a testovat.

Máte další zajímavé tipy, nebo jiné zkušenosti? Podělte se s ostatními v komentářích pod videem.

Celou prezentaci naleznete na slideshare.

 

Chcete být informováni o nových a zajímavých článcích?

Chcete mít vždy nové články jako první? Zanechte mi zde svůj email.

 

Chcete odhalit všechny chyby vašich PPC reklam? Kontaktujte mě, rád vám pomůžu.

Líbil se vám článek?

Komentáře

Přidat komentář

* Povinné údaje jsou označeny. Váš e-mail nebude zveřejněn.